HANDBAL: Danubius încă un pas spre liga secundă

3
Ultima clasată din Liga Națională, HC Danubius a mai făcut un pas spre liga secundă, după ce a pierdut   jocul de pe terenul celor de la Corona Brașov. Deși au pierdut 26-29, gălățencele le-au chinuit pe brașovence timp de 40 de minute, perioadă în care au ținut ritmul pe tabela de marcaj cu gazdele. Danubius a început tare meciul s-au aflat la conducere pe tota durata primei părți iar la pauză au intrat cu avantaj de un gol 13-12. În partea secundă gălățencele nu au mai putut ține pasul (pe tabelă) cu echipa gazdă decât în primele 10 minute, iar Corona s-a desprins după un gol marcat de gălățeanca de la Corona, Diana Druțu. Căderea gălățencelor se poate pune și pe banca de rezerve scurtă avută la dispoziție de Alexandrina Soare.
Și în jocul de astăzi cea mai bună marcatoare pentru Danubius a fost Yrina Glibko cu 11 goluri, celelalte marcatoare au fost: Carmen Gheorghe 4, Yulia Zaremba 4, Yaroslava Burlacenko 3, Daciana Curtean 3, Mihaela Pătuleanu 1. Poarta a  fost împărțită de cei trei portari: Dana Ancerencu, Cristina Bobeică și Ramona Bocăneală. A mai jucat Iulia Artean.

Evoluția scorului: 3-3, minutul 5; 5-6, minutul 10; 7-8, minutul 15; 7-10, minutul 20; 8-11, minutul 25; 12-13, minutul 30; 15-15, minutul 35; 19-18, minutul 40; 22-19, minutul 45; 25-21, minutul 50; 26-23, minutul 55; 29-26, minutul 60.

După înfrângerea de astăzi HC Danubius este ca și retrogradată în divizia A, după 16 jocuri din LN, gălățencele ocupă locul 11 (ultimul și singurul care duce în liga secundă) cu 5 puncte la 6 puncte distanță de echipa de pe locul 10, CSM Ploiești. Până la finalul sezonului mai sunt 4 etape, Danubius mai are de jucat meciuri infernale cu Oltchim la Vâlcea și la Știința Baia Mare iar pe teren propriu vor mai juca cu CSM Ploiești, etapa viitoare și HCM Roman.