RUGBY: RCM Galați-CSM Bucovina Suceava, duminică, ora 10.00

5
În etapa a IV-a din Divizia Națională de Seniori, singurele echipe fără victorie din liga secundă, RCM Galați și CSM Bucovina Suceava se vor confrunta duminică, de la ora 10.00, pe stadionul „Municipal”. Ambele echipe au pierdut cele 3 meciuri disputate până acum din DNS, gălățenii au avut parte de un program dificil în sezonul de debut în DNS, au rezistat câte o repriză în cele două jocuri disputate și pierdute în fața primelor 3 echipe din clasament, Stejarul Buzău, Știința Petroșani și Poli Iași, iar bucovinenii au cedat în confruntările cu CSU Arad, RC Bârlad și Poli Iași.

Cele două echipe s-au întâlnit sezonul trecut în primul tur al Cupei României, pe terenul RCM Galați, grupare care sezonul trecut a activat în divizia A, rugbyștii gălățeni au cedat 15-41 la pauză 10-36. De altfel, victoria de la Galați a fost prima (din cele două acumulate de suceveni ) în sezonul 2012.
În clasament RCM Galați ocupă locul 8 cu -1 punct, penalizarea de la meciul cu Poli Iași, esaveraj 26-76, Bucovina ocupă locul 7 cu 2 puncte, ambele defensive, esavraj 29-67. Jocul de pe stadionul „Municipal” (Gloria de lângă autogară) va fi condus de Emanuel Gorodea-arbitru, Ionel Tinu și Sorin Bucur-asistenți.