BASCHET: Debut cu dreptul pentru CSU Galați în turneul II semifinal

3
Vineri au debutat la București meciurile din turneul II semifinal, din liga secundă de baschet. CSU Galați a jucat în meciul de deschidere al turneului și a învins cu 90-73 (19-20, 24-19, 18-26, 29-8) Vabova Sfântu Gheorghe. Victoria gălățenilor a fost conturată în repriza a doua, la pauza mare cei din Sfântu Gheorghe conduceau cu 43-39. Pentru CSU Galați au marcat: Cristian Pricop 22 de puncte, Andrei Ciubotariu 21, Bogdan Golat 11, Nicu Pieptănaru 9, Mircea Constantinescu 7, Andrei Fătăciune 6, Ciprian Popescu 6, Bogdan Bălănică 5, Andrei Zamfir 3.
După victoria din prima zi de turneu, CSU Galați ocupă locul 3 în clasament cu 5 puncte din 3 jocuri. Mâine de la ora 15.00, „studenții” vor juca cu CSU Știința București, cu o victorie gălățenii se vor califica la turneul final pe promovare în Liga Națională de Baschet Masculin.