BASCHET: Phoenix U 18 debutează miercuri la turneul final

3
În perioada 8-11 mai, echipa U 18 de la Phoenix va participa la București în Arena de Baschet, la turneul final al Campionatului Național. La turneul final, Phoenix a fost repartizată în seria a II-a alături de echipele: LPS Focșani, U Mobitelco Clunj Napoca și CSȘ Bega Timișoara. Trupa pregătită de Gelu Cazanovschi va evolua la turneul final după următorul program: miercuri, 8 mai vs. U Mobitelco Cluj Napoca, joi, 10 mai, vs. CSȘ Bega Timișoara și vineri, 11 mai, vs CSȘ Bega Timișoara. Sâmbătă, 12 mai se vor juca semifinalele și jocurile de clasament, iar duminică finalele.
Phoenix U 18 a terminat faza preliminară  a CN U18 pe primul loc în seria a VI-a, fără înfrângere, înregistrând rezultatele: 115-88, 71-59 și 77-40 cu CSS Tulcea, 89-35, 73-62 și 65-36 cu CS Cuza Sport Brăila, 70-43, 74-45 și 70-42 cu Athletic Constanța. la turneul semifinal, Phoenix U 18 a câștigat 2 meciuri, 101-60 cu CS Cuza Sport Brăila, 93-75 cu CSȘ Craiova și a pierdut 3 meciuri, 77-88 cu CSU Cuadripol Brașov, 85-87 cu LPS Focșani și 59-63 cu CS Dinamo CSS 6 București.