FOTBAL: Voința Cudalbi a produs surpriza în optimile cupei, deținătoarea trofeului părăsește competiția

5
În Cupa României, faza județeană Galați s-au disputat miercuri meciurile din faza optimilor de finală, fază a comptiției la care au participat echipele din liga a V-a, calificate din tururile anterioare dar și echipele de pe locurile 1-12 din liga a IV-a. Surpriza acestui tur al cupei s-a produs la Cudalbi, unde echipa de pe locul 2 din seria secundă din liga a V-a, a învins și eliminat cu scorul 2-1, Avântul Drăgănești, grupare ce ocupă locul 7 în liga a IV-a. Trei dintre meciuri s-au terminat după prelungiri, la Ghidigeni, Muncitorul a învins cu 3-2, câștigătoarea cupei de anul trecut Sporting Tecuci, după ce la finalul timpului regulamentar scorul era egal 2-2. Tot după prelungiri, s-a terminat și jocul dintre Mălina Smârdan (locul 4 la finalul seriei a II-a din liga a V-a) și Unirea Braniștea, echipa de liga a IV-a s-a impus cu 4-2, la finalul timpului regulamentar scorul era 2-2. În urma prelungirilor a obținut calificarea în turul V și Quantum Club, gălățenii au trecut pe stadionul „Siderurgistul” de Avântul Vânători, 3-2 la final, 2-2 după 90 de minute. Campionii de la Sporting Liești au tecut la limită, 1-0 de echipa de liga a V-a, Voința Cișmele. Celelalte rezultate din optimile cupei sunt: Bujorii Târgu Bujor-Metalosport 1-4, Fulgerul Smulți-Juventus Toflea 1-0 și Victoria Independența-Gloria Ivești 3-6.