RUGBY: RCM Galați înfruntă CSM Baia Mare pentru a evita ultimul loc la TF U 18

3

Deși au terminat pe primul loc grupa Moldova din sezonul regulat al Divizei Naționale U 18, lăsând în urmă  lor pe CSȘ Bârlad, grupare ca va juca în finala mică și LPS Focșani, juniorii mari de la RCM Galați au terminat grupa albastră de la turneul final, pe locul 4 fără victorie, fără puncte, esaveraj 47-93. Gălățenii au pierdut toate cele 3 meciuri disputate (5-25, la pauză 0-20 cu CTMR TF București; 24-32, la pauză 12-15 cu LPS Constanța și 18-36, la pauză 8-7 cu CSȘ Bârlad) și se vor lupta pentru evitarea ultimului loc la turneul final cu echipa de pe locul 4 din grupa roșie, CSM Baia Mare.

La fel ca juniorii gălățni și cei de la Baia Mare au terminat ultimii grupa din care au făcut parte la turneul final, fără victorie, fără puncte, esaveraj 13-107, înfrângerile au fost 0-22 cu LPS Focșani, 8-59 cu CSO Pantelimon  și 5-26 cu gazdele de la CSA Steaua București.

Jocul pentru evitarea ultimului loc la turneul final al Diviziei Naționale de Juniori U 18, se va disputa sâmbătă, 15 iunie, de la ora 17.30, la București.