MINIFOTBAL: Victorie categorică pentru Oțelul la turneul final

3

Ziua a doua de la turneul final al Campionatului Național de Minifotbal a fost începută în forță de oțelari. După două înfrângeri în prima zi, una la limită 3-4 cu Lis Affair Tomești Iași și una 2-6 cu cei de la Oz Er Golden Boys Bacău, ”oțelarii” s-au dezlanțuit în primul meci al zilei a doua și au câștigat cu 7-0 jocul cu Euro Impact Roman. Pentru campionii gălățeni au marcat Alexandru Avram (fostul jucător al FC Oțelul și FCM Dunărea) 5 goluri, George Stoian și Florin Grosu
Pentru a se califica în sferturi, Oțelul trebuie să învingă de la ora 14.00, echipa gazdă a turneului Phoenix Hunedoara și să beneficieze de un joc al rezultatelor favorabil, Oz Er Golden Boys Bacău, liderul grupei C cu 9 puncte din 3 jocuri, să învingă Lis Affair Tomești Iași, locul 2 cu 6 puncte. După 3 etape din grupa C, Oțelul ocupă locul 3 în grupă cu 3 puncte, 1 victorie, 2 înfrângeri, golaveraj 12-10.
Vcitoria 7-0 de astăzi a fost importantă pentru gălățeni, pentru o posibilă calificare în sferturi la golaveraj și este a doua cea mai mare diferență de scor de la actuala ediție a turneului final, scorul turneului este 8-0 administrat de la Railex Suceava celor de la Salamandra Zalău.