RUGBY: Gălățenii și-au adjudecat ”Cupa Dunării de Jos”

3

La finalul săptămânii trecute stadionul ”Municipal” a găzduit cea de a XVI-a ediție a competiției internaționale ”Cupa Dunării de Jos”, la rugby în 7 și în 15. Competiția a fost adresată juniorilor iar la startul ei au participat 4 echipe, RCM Galați, CTTV Galați și bulgarii de la RC Bercovice și RC Iantra Garbovo. La rugby în 7, RCM Galați U 18, cu o serie de jucători care cochetează cu echipa de seniori în lot, s-au impus la pas în fața colegilor de la CTTV și a bulgarilor. RCM-ul a terminat fără înfrângere competiția de rugby în 7 înregistrând rezultatele: 52-0 cu RC Bercovice, 38-19 cu CTTV Galați și 36-0 cu RC Iantra Garbovo. Din lotul cu care RCM Galați U 18 a defilat la ”Cupa Dunării de Jos” nu au lipsit Cristian Boboc, Cosmin Tihan, Costel Manolache, George Rusu, componenți ai echipei naționale de rugby în XV U 18. Ierarhia finală la rugby în VII U 18 a fost: locul 1 RCM Galați, locul 2 CTTV Galați cu rezultatele 27-14 cu RC Iantra Garbovo, 24-0 cu RC Garbovo și 19-38 cu RCM Galați. Echipele din Bulgaria au terminat competiția pe locurile 3 și 4 fără victorie și cu înfrângeri usturătoare.
În aceiași perioadă pe ”Municpal” s-a disputat să ediția a III-a a ”Memorialului Valeriu Diculescu”, la rugby în XV U16 și U 15. La categoria U 16, gălățenii de la CTTV s-au impus în fața celor de la RC Brăila cu 34-0 și 44-0 în fața Selecționatei Bulgariei. La categoria U 15 competiția a fost câștigată de cei de la CS Școlar Tecuci, în deby-ul memorialului cei de la Tecuci au învins gazdele de la CTTV Galați cu 21-0.