FOTBAL: Lieștiul debutează cu victorie în Liga a III-a

3

Campioana ultimelor două ediții din liga a IV-a, Sporting Liești a câștigat meciul de debut în Liga a III-a. Gălățenii au învins sâmbătă, pe teren propriu ”Liești Arena”, cu 2-1 Progresul Cernica, după ce la pauză scorul a fost egal 1-1. Scorul a fost deschis de gazde prin recent sositul fundaș Ciprian Teleagă, oaspeții au egalat iar la pauză s-a intrat la egalitate 1-1. În partea secundă victoria gălățenilor a fost adusă de Ștefan Adamache, intrat în repriza secundă, acesta a marcat prin intermediul unei lovituri de la 11 metri.
Sporting Liești a evoluat în formula: Nicușor Măstăcan-Andrei Petrea,
Ciprian Teleagă, Florin Petcu, Ionuț Matei- Dragoș Voicu, Daniel Voicu, Daniel Lovin, Cristian Bahnașu, Ștefan Scutaru-Robert Stoica. Au mai evoluat: Ștefan Adamache, Laurențiu Vieru, George Ancerenco și Valentin Dorojan. Antrenori:
Doru Buciumeanu, Ion Stoica, Ionel Crihană.
Și la jocul de astăzi, de debut în Liga a III-a, ”Liești Arena” a fost arhiplin, la partidă au asistat aproximativ 1000 de spectatori. Pentru Sporting Liești urmează prima deplasare din Liga a III-a, vineri, 6 spetembrie, de la ora 17.00, pe terenul celor de la Viitorul Axintele, echipă învinsă în prima etapă la Galați de FC Oțelul II cu 2-1.