FOTBAL: Receordul din cupă al celor de la Sporting Liești se menține

0

Scorul record înregistrat de Sporting Liești în turul II al cupei, 21-0, la pauză 6-0, cu juniorii de la FCM Bacău  s-a menținut și în turul III al competiției KO. Singura echipă care a atentat la recordul celor de la Liești a fost FC Voluntari, colega de serie din liga a III-a a gălățenilor. Gruparea din Ilfov a învins în turul III al cupei cu 11-2 o altă colegă de serie a celor de la Sporting, Dunărea Călărași.

În ultimele ediții al Cupei României, recordul celor de la Sporting Liești este depășit doar de ilfovenii de la ACS Berceni aceștia au învins cu 31-0 pe cei de la CS Buftea, în ediția trecută a cupei.

Sporting Liești a început meciurile din Cupa României din turul 4 al fazei județene unde au eliminat Voința Cișmele, după 1-0 la Cișmele. În sferturi, Sporting a învins la scor de
neprezentare 3-0 Unirea Braniștea, în semifinale au trecut pe stadionul ”Dunărea” de
Metalosport cu 4-2, iar în finala de la Ghidigeni s-au impus cu 4-1 în fața celor de la
Quantum Club Galați. În faza națională au trecut cu 4-0 de CSM Focșani, 21-0 de FCM Bacău și 2-1 de Conpet Cireșu deținătorea fazei județene a cupei în județul Brăila.