FOTBAL: Scor record pentru Sporting Liești în meciul de cupă cu FCM Bacău

2
În primele tururi naționale din Cupa României sunt obișnuite scorurile mari, în acestă fază a competiței participă echipe câștigătoare din fazele județene, care sunt nevoite să înfrunte grupări din eșaloanele secunde ale fotbalului de la noi. Însă, victoria de miercuri a celor de la Sporting Liești, 21-0, la pauză 6-0, în fața juniorilor de la FCM Bacău a depășit recordurile competiției în acest sezon, victoria nou promovatei în liga a III-a cu 21-0 este cea mai mare din actuala ediție a competiței KO. Victorii la scoruri ”astronomice” în actuala ediție a cupei au mai inregistrat: CS Voluntari 9-0 în fața celor de la AS Ilie Oană București și 10-1 contra celor de la Dunărea Ciocănești Călărași și Rapid Dumnești Iași 10-1 în fața celor de la Ceahlăul II Piatra Neamț. Victoria 21-0 a celor de la Liești este despășită la proprțiile scorului de cea a celor de la ACS Berceni 31-0 în turul IV al cupei însă de sezonul trecut în fața celor de la CS Buftea.
Pentru Sporting Liești, deținătoarea Cupei României-faza județeană Galați, meciul cu FCM Bacău este al VI-lea în competiția KO în acest sezon, în faza județeană, campionii au intrat în turul 4 și au eliminat Voința Cișmele cu 1-0. În sferturi, Sporting a învins la scor de neprezentare, 3-0 Unirea Braniștea, în semifinale au trecut de Metalosport cu 4-2 iar în finală s-au impus cu 4-1 în fața celor de la Quantum Club Galați. În faza națională au trecut cu 4-0 de CSM Focșani și 21-0 de FCM Bacău .