RUGBY: Debut cu stângul în play-out pentru RCM Galați

2

Divizionara secundă RCM  Galați a debutat cu o înfrângere categorică în play-out-ul Diviziei Naționale de Seniori. În prima etapă a jocurilor pentru evitarea retorgradării, RCM Galați a pierdut cu 26-5, după ce la pauză scorul a fost 26-0, jocul de pe terenul celor de la CSU Aurel Vlaicu Arad. Gălățenii au reușit în jocul de la Arad să marcheze prin intermediul unui eseu, în partea secundă, repriză în care au reușit să marcheze eseul de onoare după mai multe încercări nereușite.

Înfrângerea de la Arad atârnă greu în clasamentul play-out-ului pentru echipa gălățeană, adversarele pentru unul din cele două locuri care asigură prezența în DNS au câștigat puncte importante în acestă etapă, CS Năvodari a învins surprinzător la Suceava, CSM Bucovina a acumulat punct bonus defensiv în înfrângerea cu Navodariul iar CSU AV Arad pe lângă cele 4 puncte afernete victoriei cu RCM Galați a mai acumulat și punct bonus ofensiv pentru cele 4 incercări marcate.

În etapa a II-a din play-out, RCM Galați va juca tot în deplasare pe terenul performerei din prima etapă a play-out-ului, CS Năvodari, sâmbătă, 7 septembrie, de la ora 11.00.