FOTBAL: Trei echipe cu punctaj maxim în Liga a IV-a

3

În weekend s-a disputat etapa a II-a din Liga a IV-a Galați. Etapa a fost deschisă sâmbătă, la Tecuci cu jocul dintre Sporting din localitate și liderul Metalosport. Jocul a fost căștigat de Metalosport cu 3-2, la pauză 0-1, deși în minutul 70 gălățenii conducea cu 3-0. În meciurile de duminică s-au înregistrat rezultatele: Avântul Vânători-Fulgerul Smulți 2-1, Unirea Braniștea-Muncitorul Ghidigeni 3-1, Victoria Independența-Gloria Ivești 0-3, Avântul Matca-Unirea Hanu Conachi 3-2, Avântul Valea Mărului-Avântul Drăgănești 3-0, Bujorii Târgu Bujor-Viitorul Costache Negri 2-4 și în ultimul meci al rundei, Quantum Club Galați a învins cu 5-2 Juventus Toflea, pentru Quantum Club au marcat câte o dublă Costel Buruiană și Adrian Huhulea și Alexandru Hanghiuc.

După primele două etape trei echipe au punctaj maxin, câte 6 puncte, pe primul loc este Metalosport, golaveraj 10-3, locul secund este ocupat de Unirea Braniștea, golaveraj 8-1 iar pe locul trei sunt cei de la Viitorul Costache Negri, golaveraj 9-5.

Etapa viitoare se va disputa la finalul săptămânii viitoare iar capul de afiș al etapei este jocul dintre primele două clasate Metalosport și Unirea Braniștea. Celelalte meciuri ale rundei a III-a sunt: Juventus Toflea-Avântul Valea Mărului, Bujorii Târgu Bujor-Avântul Vânători, Fulgerul Smulți-Sporting Tecuci, Muncitorul Ghidigeni-Victoria Independența, Gloria Ivești-Avântul Matca, Unirea Hanu Conachi-Quantum Club Galați, Avântul Drăgănești-Viitorul Costache Negri.