FUTSAL: United începe luni un nou sezon în Liga I

3

Medaliata cu bronz de sezonul trecut United, va debuta luni, de la ora 18.00, în noua ediția din Liga I. Pentru debutul în noul sezon sorții au decis ca United să primească vizita nou promovatei Dunărea Călărași. Sezonul de Liga I va fi abordat de vicecampioana din 2011 cu același lot cu care au cucerit medaliile de bronz ediția trecută plus Sandu Dragoș, jucător achizișionat de United în acesată vară, care a mai activat în România la Futsal Club Craiova (echipă desființată) iar în sezoanele
precedente a evoluat în liga secundă din Spania.

În pauza competițională, United a jucat două meciuri amicale, ambele cu adversarul tradițional CSM Focșani, ambele câștigate de gălățeni, primul cel de la Focșani cu 9-2, la pauză 4-1, pentru United au marcat Emanoil Dodan 4, Sandu Dragoș 3, Ovidiu Tudose și Mihăiță Bâgu, câte
unul, iar al doilea de la Galați, 7-4 la pauză 2-1, pentru United au marcat: Cătălin Ivan 2, Mihăiță Bâgu 2 și George Buleandră.

Jocul de luni, din sala ”Siderurgistul” contează pentru etapa a II-a, din Liga I ( jocul din prima etapă de la Odorhei se va juca miercuri, 18 septembrie, de la ora 18.00) și va fi arbitrat de Alexandru Băjan din Videle și Răzvan Dincuță din Ploiești. Observatori ai jocului au fost delegați: Ionel Predescu Boharu din București și Marin Petrescu din Brăila.