HANDBAL: Prima înfrângere pentru CSU Galați

4
După două victorii consecutive, handbaliștii de la CSU Galați au înregistrat duminică, în etapa a III-a, prima înfrângere din actuala ediție a Diviziei A. Studenții au pierdut 24-35, la pauză 12-18, meciul de pe teren propriu cu HC Vaslui. Soarta jocului s-a descis în prima repriză, când ambele echipe au beneficiat de două momente de superioritate. ”Studenții” au trecut cu bine de prima eliminare, însă în a doua, oaspeții s-a distanțat de la 7-7, la 7-10. Deși au deneficat și ei două momente de superioritate în teren, ”studenții” nu au fructificat decât unul, primul, în care au revenit pâna la 9-10. La al doilea moment cu om în plus, gălățenii, nu numai că nu au marcat, dar au și primit gol în urma unei neînțelegeri între portar și coechipierii săi.
Evoluția scorului: minutul 5, 1-2; min 10, 4-4; min 15, 7-7; min 20, 9-12; min 25, 10-14; min 30, 12-18; min 35, 13-21; min 40, 15-23; min 45, 17-24; min 50, 20-26; min 55, 22-30; min 60, 24-35.

Etapa viitoare, joi 3 septembrie, CSU Galați, va juca la Buzău cu Handbal Municipal, iar duminică, 6 octombrie, la Galați, ”studenții” vor întâlni nou promovara HCM Botoșani.