RUGBY: RCM Galați primește replica liderului în ultima etapă din turul play-out-ului

5

RCM Galați începe seria celor trei jocuri consecutive pe teren propriu, duminică, de la ora 10.00, pe stadionul ”Municipal”, locul tradițional unde își disputa gruparea gălățeană meciurile de pe teren propriu, contra celor de la Bucovina Suceava. Înaintea ultimei etape din turul play-out-ului, jocuri pentru evitarea retrogradării, adversarele de duminică sunt la cei doi poli ai clasamentului, însă despărțite de doar 2 puncte, RCM Galați ocupă locul 4, ultimul, cu 4 puncte, o victorie, o înfrângere, iar Bucovina este pe primul loc în grupa pentru evitarea retrogradării cu 6 puncte, o victorie, o înfrângere, echipa suceveană se află în fotoliul de lider al play-out-ului grație celor 2 puncte bouns obținute în meciurile din play-out.

În meciul de duminică cu Bucovina Suceava, pe lângă cele 4 puncte importante în economia clasamentului jocurilor pentru evitarea retrogradării, gălățenii au un motiv în plus să învingă Bucovina, echipa suceveană este singura din play-out pe care RCM Galați nu a reușit să o învingă în acest sezon, mai mult în ediția trecută a cupei, RCM Galați, pe atunci divizionară A, a fost eliminată din Cupa României de echipa suceveană, după 15-41, la pauză 10-36  pentru suceveni.

În prima parte a Diviziei Naționale de Seniori (sezonul regulat), Bucovina a învins RCM-ul gălățean de două ori, la Galați a fost 6-13, la pauză 3-8, cele 6 puncte gălățene au fost marcate de uvertura Marin Marian, jucător care între timp a părăsit echipa gălățeană, iar la Suceava gazdele s-au impus cu 22-14, deși la pauză gălățenii conduceau cu 7-0. La Suceava punctele gălățene au fost marcate de  Costel Manolache și George Rusu câte un
eseu, ambele încercări fiind transformate de Gabriel Partenie.

Pentru jocul de duminică, la RCM Galați sunt incerți, centrul Gabriel Partenie, liderul marcatorilor RCM Galați și  tânărul pilier Cătălin Stănescu.