BASCHET: Phoenix a căștigat un sfert cu BC Sfântu Gheorghe

2

În etapa a IV-a din Liga Națională, nou promovata Phoenix, a pierdut pe teren propriu 92-113, jocul cu BC Sfântu Gheorghe. Echipa din Covasna, participantă în actula ediție a cupelor europene, s-a aflat la conducere în  majoritatea timpului, iar la pauza mare conduceau cu 39-59. Din  jocul cu echipa din Covasna, Phoenix se poate consola cu câștigarea ultimului sfert al jocului, adjudecat de gălățence cu 33-21, în celelalte mini-reprize, oaspetele s-au impus 26-18, 33-21 și 33-20.
La fel ca în precedentele jocuri, cele mai bune marcatoare de la Phoenix au fost amercicancele în frunte cu Cherise  Daniel cu 32 de puncte. Celelalte marcatoare au fost: Earnie Williams 20, Star Fairbanks 18, Beatrice Alaiba 11, Florentina Ardeleanu 6, Romina Filip 4, Andra Ionescu 1. Au mai evoluat: Andreea Crețu și Andreea Șoptică. Rezerve: Mihaela Hurduc, Bianca Fota, Alexandra Graur.
Înfrângerea cu BC Sfântu Gheorghe este a treia din 4 jocuri pentru Phoenix, iar în clasament gruparea gălățeană se situează pe locul 8 cu 5 puncte, coșaveraj 322-340. La finalul săptămânii, sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 12.00, Phoenix, va juca la Târgu Mureș cu ultima clasată Nova Vita.