FOTBAL: Dunărenii se îngroapă singuri

6

Nici în cel al VIII-lea joc din liga secundă FCM Dunărea nu a reușit să obțină prima victorie stagională din Liga a II-a. În etapa a X-a, FCM Dunărea a pierdut 2-3, la pauză 0-0, pe teren propriu cu FC Clinceni. La fel ca în precedentele meciuri, dunărenii au deschis scorul, (min 46 Istrate) însă nu au reușit să păstreze avantajul, ba mai mult au marcat în proprie poartă în minutul 59 prin Șomodean. Apoi au făcut cadou un gol celor de la Clinceni, după o greșeală a lui Hristian în urma căreia Karamyan a preluat conducerea pentru oaspeți. Din minutul 68 dunărenii au beneficit de aportul unui jucător în plus, unul dintre jucătorii de la Clinceni a fost eliminat. Cu un om ăn plus pe teren dunărenii au reușit egalarea, în minutul 73 prin Bâtfoi, însă egalul a stat pe tabelă doar 3 minute, în minuul 76 Pălimaru a marcat golul de 3-2 pentru oaspeți.
Înfrângerea cu Clinceni este a VI-a din 8 jocuri pentru FCM Dunărea, iar în clasament dunărenii rămân pe ultimul loc cu 2 puncte, golaveraj 10-17, singura echipă din Liga a II-a, ambele serii fără victorie ! După etapa de sâmbătăt, pentru dunăreni s-a mai ivit o problemă, ecartul fată de SC Bacău, echipa de pe penultimul loc, s-a mărit la 3 puncte,  trupa lui Tase a reușit un punct prețios în deplasare pe terenul celor de la Gloria Buzău.