FOTBAL: Lieștiul se impune în derby

10
Derby-ul sufernței din Liga a III-a, dintre cele două echipe gălățene, FC Oțelul II și Sporting Liești, a fost câștigat de nou promovată, la limită 1-0, după ce la pauză scorul a fost 0-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Ciprian Teleagă în minutul 75. Cei de la Liești au mai marcat o dată prin Valentin Dorojan, însă golul a fost anulat. Același Dorojan a fost aproape de a majora diferența pe tabelă însă  acesta a nimerit bara.

Sporting Liești a evoluat în formula: Nicușor Măstăcan-Ștefan Scutaru, Ciprian Telagă, Andrei Petrea, Alexandru Postolea-Dragoș Voicu, Daniel Voicu, Laurențiu Vasile Nastea,  Ștefan Adamache-Cristian Bahnașu, Robert Stoica. Au mai evoluat: Valentin Dorojan, George Ancerenco, Laurențiu Vieru. Antrenori: Doru Buciumeanu, Ionel Crihană, Ion Stoica.

După victoria de astăzi, a doua din Liga a III-a, Sporting Liești ajunge la 6 puncte în clasament, golaveraj 7-12, iar FC Oțelul II rămâne la 7 puncte, golaveraj 6-10.

Pentru Sporting Liești urmează un nou meci pe teren propriu, sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 15.00, va întâlni Dunărea Călărași. FC Oțelul II va juca etapa viitoare, vineri, 11 octombrie, de la ora 15.00, la Popești-Leordeni cu Gloria.