FOTBAL: Sporting Liești înfruntă Dunărea din Călărași, sâmbătă, pe ”Liești Arena”

15
După succesul reputat pe terenul celor de la Oțelul II, Sporting Liești are o nouă misiune dificilă în Liga a III-a. Sâmbătă, de la ora 15.00, în ultimul meci al etapei a VIII-a, echipa gălățeană revine pe ”Liești Arena”, pentru jocul cu Dunărea Călărași. Meciul cu Dunărea din Călărași se anunță destul de dificil pentru gruparea din județul Galați, în clasament Dunărea, este pe locul 5 cu 12 puncte, golaveraj 15-12, cu 15 goluri marcate, călărășenii au al doilea atac din serie după liderul FC Voluntari. Cu cele 3 puncte câștigate în derby-ul local cu FC Oțelul II, Sporting Liești a urcat un loc în clasament, până pe 10 cu 6 puncte, golavraj 8-14.
În pauza competițională din vară, cele două echipe s-au întâlnit amical chiar la Liești, iar Sporting s-a impus cu 4-3, după ce la pauză scorul a fost 1-1. Jocul de sâmbătă, de la Liești va fi arbitrat de Valentin Lungu din iași, iar asistenți vor fi Mihai Florin Cosma din Piatra Neamț și Andei Alexandru Roman din Târgu Neamț.