HANDBAL: Primul meci, prima victorie în ”Polivalentă”, pentru HC Danubius

11
Primul meci disputat în sala ”Polivalentă” de HC Danubius, a fost câștigat de gălățence, 35-32, la pauză 22-11, în fața celor de la Rapid CFR București. Deși la final diferența a fost de doar 3 goluri pentru echipa gălățenaă și pare că a fost un duel echilibrat, nu a fost deloc așa. Danubius a condus ostilitățile pe tot parcursul jocului, iar pe final, în minutul 55, la scorul 33-26, pentru Danubius, antrenoarea gălățencelor Alexandrina Soare, a introdus în teren ”linia a II-a”, formată exclusiv din junioare, iar rapidistele, profitând de naivitatea tinerelor jucătoare gălățence s-au apropiat la 3 goluri.
Pentru Danubius au marcat: Mirabela Cricleviț 11 goluri, Iulia Artean 6, Elena Dache 5, Maricica Trandafir 4, Delia Mărginean 4, Caren Gheorghe 3, Cristina Marcu 2, Mădălina Pascaru 1. În poarta echipei gălățene s-au aflat: Daniela Goldic cu 12 intervenții, Cristina Bobeică 7 intervenții și junioara Denisa Condruz 3 intervenții. Au mai evoluat: Andreea Baciu, Daniela Enache, Alina Croitoru, Alexandra Peleneagră, Irina Elena Bașa.
În meciul cu Rapid CFR, HC Danubius a fost penalizată cu 7 eliminări, cea mai sancționată a fost Cristina Marcu cu 3 eliminări, apoi descalificată pe finalul jocului. Celelalte eliminate au fost: Iulia Artean, Maricica Trandafir, Mirabela Cricleviț și Delia Mărginean.
Evoluția scorului: min 5: 5-1; min 10: 6-2; min 15: 10-4; min 20: 13-6; min 25: 16-9; min 30: 22-11; min 35: 24-15; min 40: 25-18; min 45: 27-20; min 50: 31-23; min 55: 33-26; min 60: 35-32.
Victoria cu Rapid CFR este a IV-a pentru Danubius din 5 jocuri, iar etapa viitoare, echipa gălățeană va juca pe terenul celor de la Spartac București.