HANDBAL: Victorie lejeră pentru Danubius

2
HC Danubius a obținut al II-lea succes în Divizia A, sâmbătă, în victoria 33-17, în fața celor de la CSU Târgoviște. Victoria a fost conturată în prima parte a jocului, când Alexandrina Soare a trimis în teren ”linia a I-a”, formată din jucătoarele rămase de sezonul trecut cu care echipa gălățeană a activat în Liga Națională. La pauză, cu Iulia Artean, Maricica Trandafir, Delia Mărginean, Carmen Gheorghe, Mirabela Criclevit în teren, dar și cu junioara Cristina Marcu ”infiltrată” în echipă, HC Danubius conducea cu 20-8.
În partea a doua, Alexandrina Soare a introdus linia a II-a, formată din junioarele: Cristina Marcu, Dana Enache, Alexandra Peleneagră, Alina Croitoru, Andreea Baciu. Junioarele s-au descurcat bine au reușit să păstreze avantajul lăsat la pauză de ”prima linie”, iar ele și-au câștigat repriza cu 13-9.
Pentru Danubius au marcat: Carmen Gheorghe 6 goluri, Cristina Marcu 5, Andreea Baciu 4, Alexandra Peleneagră 3, Maricica Trandafir 3, Iulia Artean 3,Mirabela Criclevit 2, Alina Croitoru 2, Dana Enache 1. Poarta gălățeană a fost împărțită în cele două reprize de Daniela Ancerenco 12 intervenții în prima repriză și Cristina Bobeică 9 intervenții în partea  a doua.
Evoluția scorului: minutul 5, 3-1; min 10, 8-1; min 15, 13-2; min 20, 15-4; min 25, 18-6; min 30, 20-8; min 35, 21-11; min 40, 24-12; min 45, 26-13; min 50, 28-13; min 55, 31-15; min 60, 33-17.
Etapa viitoare, sâmbătă, 12 octombrie, HC Danubius, se va deplasa la Piatra Neamț pentru jocul cu echipa locală HCF Piatra Neamț.