RUGBY: După o primă repriză excelentă, RCM Galați s-a impus în fața celor de la CSȘ Gura Humorului

3
Juniorii mari ( U 18), de la RCM Galați au încheiat cu un succes meciurile de pe teren propriu din turul sezonului regulat. Gălățenii, locul 3 înaintea etapei, au trecut cu 19-14, duminică, pe ”Municipal”, de cei de la CS Școlar Gura Humorului, locul 2 înaintea etapei.  Prima parte a jocului a fost dominată categoric de gălățeni, aceștia au câștigat parțialul cu 14-0, primul eseu fiind marcat chiar în secunda 30 a primului minut de Marian Jipanu. În partea secundă, gălățenii au intrat în jocul adversarului, reușind să mai marcheze o singură încercare. Celelalte puncte ale gălățenilor au fost marcate de: Ionuț Cucu și Adrian Chiper câte un eseu și Alexandru Schwartz două tansformări.

În urma victoriei, RCM Galați depășește în clasament adversara de duminică CSȘ Gura Humorului și pot urca chiar pe primul loc  în grupă, în fucnție de rezultatul liderului CSȘ Tecuci, pe teren propriu cu RC Stejarul Buzău. Pentru RCM Galați U 18, urmează ultimul meci din turul sezonului regulat, duminică, 3 noiembrie, de la ora 11.00, pe terenul ultimei clasate RC Brăila.