VOLEI: Debut cu victorie pentru Arcada și în prima ligă

5

După debutul fără greșeală din Cupa României, nou promovata în prima ligă Arcada, a debutat cu bine și in Divizia A1. În etapa de debut a primei ligi masculine, Arcada a învins cu 3-1 (25-16, 26-28, 25-21, 25-18), CS Universitatea Cluj Napoca. Spre deosebire de meciul cu CSM București, Arcada a cedat un set la debut în prima ligă în fața clujenilor. În setul 2, la scorul 1-0 pentru gălățeni, au început mai bine cei de la U Cluj, conduceau cu 8-5 la primul timp tehnic de odihnă, Arcada a revenit 15-16, apoi a preluat conducerea 20-19, a dus setul  în prelungiri, 24-25, însă pe final a cedat 26-28.

Evoluția scorului:

Set I: 8-5, 16-10, 25-16;
Set II: 5-8, 15-16, 24-25, 26-28;
Set III: 8-4, 16-8, 25-21;
Set IV: 7-8, 16-13, 25-18.

Pentru Arcada urmează cel mai greu meci al sezonului, sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 18.00, pe terenul campionilor de la CVM Tomis Constanța, posibilul adversar al gălățenilor din turul II al Cupei Romaniei. Pe teren propriu, Aracada va juca în etapa a IV-a, sâmbătă, 2 noiembrie, cu Unirea Dej.