BASCHET: Phoenix a învins CSM Satu Mare și a urcat pe 6 în LNBF

4

Nou promovata în Liga Națională, Phoenix, a mai făcut o victimă în prima ligă. În etapa a VIII-a din LNBF, Phoenix a învins cu 74-69 CSM Satu Mare. Primul sfert a fost adjudecat de Phoenix, 18-14, după ce în primele 3 minute Phoenix conducea cu 7-0, sfertul secund a fost adjudecat de oaspete 19-16, iar la pauza mare scorul a fost echjilibrat 34-33. Sfertul trei a fost cel în care Phoenix și-a apropiat victoria, parțialul a fost câștigat de echjipa gălățeană  cu 24-11, iar în ultimul sfert al jocului CSM Satu Mare s-a impus cu 25-16.
La fel ca în toate celelalte 7 jocuri din Liga Națională, pentru Phoenix cea mai bună marcatoare a fost Cherise Daniel cu 27 de puncte. Celelalte marcatoare: Earnesia Williams 17 puncte, Denise Fairbanks 12 puncte, Andra Ionescu 9 puncte, Beatrice Alaiba 5 puncte, Florentina Ardeleanu 4 puncte.
După succesul cu CSM Satu Mare, Phoenix urcă pe locul 6 în clasamentul ligii naționale cu 12 puncte din 8 jocuri, coșaveraj 644-589. Pentru Phoenix urmează două jocuri consecutive în deplasare, primul sâmbătă, 23 noiembrie, pe terenul vicecampioanelor de la CSM Târgoviște, apoi vor juca la finalul lunii, sâmbătă, 30 noiembrie, la Cluj Napoca cu CS ”U”.