BASCHET: Phoenix a ținut pasul o repriză cu viceliderul

2

În etapa a VII-a din Liga Națională, nou promovata Phoenix a înregistrat cea de IV-a înfrângere din prima ligă. Echipa gălățeană a cedat 74-52, pe terenul viceliderului ligii Baschet Teleorman Alexandria. După un început bun, la finalul primului sfert s-au aflat la egalitate cu gazdele 15-15, iar la pauza mare diferența a fost de doar 3 puncte 34-31 pentru gazde, au urmat două sferturi dezamăgitorare, cele mai slabe din Liga Națională pentru Phoenix, încheiate 19-8 și 21-13.

În meciul cu viceliderul Phoenix a avut o listă scurtă a marcatorelor, doar 5 juctoare au reușit să puncteze pentru echipa gălățeană. La fel ca în precedentele meciuri cea mai bună marcatoare de la Phoenix a fost Cherise Daniel, americanca a marcat astăzi 26 de puncte, fiind  și cea mai bună marcatoare a jocului. Celelate 4 marcatoare de sâmbătă: Earnie Williams 8 puncte, Starr Fairbanks 8,  Romina Filip 6 și Andra Ionescu 4.
După înfrângerea de la Alexandria, Phoenix urcă pe locul 6, cel puțin până miercuri când va juca CSM Satu Mare, cu 10 puncte din 7 jocuri, 3 victorii, 4 înfrângeri, coșaveraj 533-461. Etapa viitoare Phoenix va juca pe teren propriu, vineri, 15 noiembrie, de la ora 18.00, cu CSM Satu Mare.