FOTBAL: Înfrângeri pentru Sporting Liești și Oțelul II în ultima etapă din 2013

1
Neînvinsă în ultimele trei jocuri, de la debutul în retur, nou promovata Sporting Liești a pierdut vineri, în etapa a XV-a, primul meci din partea a doua a sezonului regulat. Gruparea din județul Galați a pierdut 2-0 pe terenul contracandidatei la salvarea de la retrogradare, Callatis Mangalia. Golurile au fost marcate de gazde în minutele 3 și 90.

Sporting Liești a evoluat în formula: Măstăcan-Postolea, Teleagă, Lovin, Petrea-Lovin, Bahnașu, Nastea, Adamache, Daniel Voicu, Ancerenco-Stoica. Au mai evoluat: Pavel, Dorojan, Dragoș Voicu. Antrenori: Doru Buciumeanu și Ionel Crihană.

Cealaltă echipă gălățeană Oțelul II a pierdut 0-5 pe teren propriu jocul cu CS Afumați, după ce la pauză scorul a fost 0-2.

După meciurile de vineri, Oțelul II și Sporting Liești termină anul vecine de clasament, satelitul este pe 7 cu 17 puncte, golaveraj 15-26, iar Sporting Liești este pe locul 8 cu 16 puncte, golaveraj 18-31. Pentru echipele din Liga a III-a, urmează o pauză competițională destul de lungă până la 28 februarie, când voir disputa jocurile din etapa a XVI-a, Lieșiul va juca acasă cu Compet Cireșu, iar Oțelul II va juca la liderul FC Voluntari.