FUTSAL: Portarul Petrișor Toniță a marcat pentru echipa națională U 21

6
Marți și miercuri echipa națională de tineret a Romîniei a susținut la Târgoviște o dublă amicală cu naționala similară a Italiei. Primul meci, cel de marți, s-a încheiat cu victoria italienilor 4-2, după ce la pauză scorul a fost 2-2. Meciul de miercuri s-a încheiat cu victoria României, cu același scor 4-2, la pauză 1-1. Ultimul gol al României a fost marcat de portarul gălățean Petrișor Toniță din poartă în poartă, după ce italienii au scos portarul pentru a crea superioritate pe faza de atac.
Golul marcat în amicalul cu Italia nu este primul pentru portarul gălățean, Toniță a marcat și în meciurile din Liga I și Cupa României. Ultima reușită a fost în victoria de acasă din Liga I a gălățenilor 7-1 cu CFF Clujana Cluj Napoca, tot din poartă în poartă. În cupă, Toniță a marcat o dublă în returul semifinalei de la Târgu Mureș cu City us II din ediția 2011-2012, joc încheiat cu victoria mureșenilor 7-6.