HANDBAL: CSU Galați a făcut scor cu ultima clasată, în Divizia A masculină

2
Puțin peste 30 de spectatori au asistat joi în ”Polivalentă”, la cea mai convingătoare victorie a handbaliștilor de la CSU Galați în acest sezon. ”Studenții” lui Mihai Pantea, conduși de pe margine joi de portarul Florin Andronic, au învins la scor ultima clasată HCM Câmpinaâ, 51-11, la pauză 27-5. Jocul cu lanterna roșe a semănat mai mult cu unul de antrenament în care echipa gălățeană a exersat schemele pentru duelurile cu cele două echipe din Iași rămase pâna la finalul turului. Golul zilei a fost marcat de portarul Marius Condurache, la scorul 44-8, acesta a marcat pentru echipa sa un gol din poartă în poartă.
Pentru CSU Galați au marcat:  Paul Lăpușneanu 6 goluri, Marcel Mărșiu 8, Ștefan Secară 7, Viorel Bursuc 2, Alin Băhnăreanu 5, Vasile Sahin 3, Ionel Ștefan 8, Ionuș Vișan 2, Alexandru Anița 2, Traian Câmpeanu 4.
Evoluția scorului: 4-1, 5-2, 9-3, 13-4, 14-5, 27-5 (pauză), 41-6, 43-7, 43-8, 45-9, 46-10, 48-11, 51-11 (final).
După victoria cu ultima clasată, CSU Galați ajunge la 23 de puncte, golaveraj 323-257 și cu un  joc al rezultatelor favorabil, CSM Ploiești să piardă jocul cu Handbal teleorma Alexandria gălățenii pot urca pe locul 4. Pâna la finalul turului mai sunt de disputat 2 etape, CSU Galați va juca cu cele două echipe din Iași, primul meci pe teren propriu, duminică, 8 decembrie cu nou promovata HC Universitas Iași, iar la doilea pe terenul celor de la Politehnica Știința Miroslava Iași, duminică, 15 noiembrie.