HANDBAL: Danubius, egală cu Școala 181 București

4

Primul meci de după depunctarea cu Rapid București, decizie a federației la care clubul gălățean va face apel, a fost încheiat la egalitate 26-26 de HC Danubius cu echipa de pe locul 2, ACS ȘC 181 SSP București, acesta find primul rezultat de egalitate pentru HC Danubius în liga secundă.

După o primă repriză bună, în care au condus ostilitățile în teren, la pauză au intrat în avantaj 16-12, în partea a doua Danubius a cedat inițiativa, pe fondul nemoroaselor ratări dar și a celor trei eliminări conseuctive suferite de gălățence. În partea a doua jocul a fost mult mai spectaculos, ambele echipe au alternat la conducere, Danubius a început avantaj, apoi în minutul 45, Școala 181 a egalat pentru prima oară în acest joc la 20. După egalare echipa din București s-a instalat la conducere, 21-22 în minutul 17.42, iar până pe finalul jocului cele două echipe își împat momentele de superioritate.  În ultimul minut al jocului, Danubius preia conducerea 26-25, dar la faza imediat următoare Școala 181 egalează. Și totuși Danubius putea lua toate cele 3 puncte din jocul de astăzi, cu 15 secunde înainte de final au inițiat un nou atac, la finalul căruia Carmen Gheorghe a trimis slab către poarta adversă.

Pentru Danubius au marcat: Carmen Gheorghe 7 goluri, Iulia Artean 8, Mirabela Criclevit 5, Delia Mărginean 4, Elena Dache și Maricica Trandafir câte unul. Au mai evoluat: Dana Ancerenco, Cristina Bălănică, Cristina Marcu și Alexandra Peleneagră.

Evoluția scorului: minutul 5, 3-2; min 10, 6-5; min 15, 10-7; min 20, 12-10, min 25, 14-11; min 30, 16-12; min 35, 17-16; min 40, 19-17; min 45, 20-20; min 50, 22-24; min 55, 23-24; min 60, 26-26.

Etapa viitoare HC Danubius va juca pe terenul celor de la Dunărea Giurgiu, sâmbătă, 9 noiembrie.