HANDBAL: Danubius termină turul în genunchi !

6
Fosta prim divizionară și nu cu multe sezoane în urmă participamtă în cupele europene, HC Danubius a terminat primul tur de campionat în liga secundă în genunchi. În ultima etapă din turul Diviziei A, HC Danubius a pierdut pe teren propriu 22-23, la pauză 11-9, jocul cu codașa HC Activ CSO Plopeni, echipă care în acest tur de campionat a mai învins doar CSU Târgovițte, ultima clasată.
Activ Plopeni a început mai bine jocul iar în minutul 5 conducea cu 4-0. Danubius a marcat prima dată în minutul 6 prin Mirabela Criclevit, iar  în minutul 20 au restabilit egalitatea la 6-6. La pauză Danubius a intrat în avataj 11-9, asta pe fondul paradelor din prima repriză ale Cristinei Bălănică.
Partea secundă este începută bine de Danubius, se mențin la conducere până în minutul 48 când sunt egalate la 19. Ultimele 10 minute sunt dezastruoase pentru Danubius, în minutul 53 la scorul 19-20 Iulia Artean ratează egalarea din aruncare de la 7 metri. În ultimul minut Delia Mărginean a egalat la 22, apoi echipa din Plopeni ratează o arnucare de la 7 metri.  Danubius putea obține egalul în final, la ultima fază a meciului, dar Mirabela Cricleviț a trimis în bară.
Pentru Danubius au marcat: MIrabela Cricleviț 6 goluri, Delia Mărginean 5, Irina Diaconu 4, Maricica Trandafir 3, Mariana Bulancea 2, Iulia Artean 2  (din 7 metri)
Evoluția scorului: 0-4, minutul 5, 1-4; minutul 6, 2-4; minutul 11, 2-5; minutul 17, 3-6; minutul 20, 6-6; minutul 24, 8-6; minutul 25, 8-8; minutul 30, 11-9; 12-11, minutul 33; 17-16, minutul 41; 19-17, minutul 46; 19-19, minutul 48; 19-21, minutul 54; 22-22, minutul 59, 22-23, minutul 60.