VOLEI: CSU Galați a învins la Pitești și a urcat pe primul loc în serie

1

Echipa feminină de volei de la CSU Galați a obținut sâmbătă a doua victorie stagonală. Echipa pregătită de Ileana Berdilă s-a impus în etapa a II-a din A2 Est cu 3-1, pe terenul celor de la SCM Pitești. Primul set a fost câștigat de ”studente” în prelungiri 26-24, după ce au revenit de la 17-24. Setul secund a fost câștigat de gazde 25-12. Gălățencele și-au apropiat victoria în seturile 3 și 4 câștigate cu 25-17 și 25-13.

CSU Galați: Andreea Niculcea-Mirela Bobaru, Irina Todașcă, Bianca Rusu, Roxana Petre, Ioana Stoica. Au mai evoluat Ștefania Mocanu și Violeta Stan.

După 2 etape din Divizia A2 seria Est, CSU Galați este pe primul loc în serie cu 6 puncte din 2 jocuri, setaveraj 6-1, la egalitate de puncte cu Știința Miroslava Iași, echipă care a învin în etapa a II-a CSM Focșani. Pentru CSU Galați urmează al doilea ( din trei) meci de acasă din acest tur, cu cealaltă echipă neînvinsă din serie Știința Miroslava Iași, sâmbătă, 16 noiembrie.