FUTSAL: United a trecut la Călărași de Dunărea

3

Cea mai bună echipă din Galați, United a terminat anul cu o victorie. În etapa a XIII-a, medaliata cu bronz de sezonul trecut, a învins cu 4-2, la pauză 2-1, nou promovata Dunărea Călărași. Pentru United au marcat: Cătălin Ivan 2, Ovidiu Tudose și Andrei Apostol. Victoria gălățeană a fost conturată pe finalul jocului, în ultimul minut scorul era 2-2, apoi gălățenii au marcat pentru 3-2. Gazdele au scos portarul pentru a forța egalarea, dar cei care au marcat au fost tot gălățenii.

Cu victoria de la Călărași și profitând de eșecul celor de la Spicom Sfântu Gheorghe 5-7 pe terenul campionilor de la Târgu Mureș, United, locul 4, își mărește la 7 puncte avansul de echipa de pe locul 5 Spicom Sfântu Gheorghe. Băieții lui David Asandei au 21 de puncte din 12 jocuri, 7 victorii, 5 înfrângeri, golaveraj 61-51, iar cei de la Spicom au 14 puncte din 11 jocuri. În prima etapă din 2014, United va juca pe teren propriu cu KSE Târgu Secuiesc, în jurul datei de 9 februarie.