HANDBAL: CSU Galați s-a impus în fața celor de la Universitas Iași

2
Handbaliștii de la CSU Galați continuă seria meciurilor fără înfrângere în Divizia A. În penultima etapă din tur, ”studenții” au câștigat cel de la IV-lea meci consecutiv. După LPS Piatra Neamț, HCM Câmpina și CSU Târgoviște, echipa lui Mihai Pantea a învins una din cele două echipe ”studențești” din Iași, HC Universitas.
Deși ieșenii au marcat primii în minutul 2, ”studenții” gălățeni au egalat rapid în minutul 3 prin Băhnăreanu, apoi s-au instalat la conducerea jocului fiind de fiecare dată cu cel puțin o lungime în fața ieșenilor. Desprinderea s-a produs în minutul 14, la scorul 8-7, Florin Andronic are una multele sale intervenții salvatoare, mingea ajunge pe contă la colegul Secară, care înscrie. La pauză gălățenii au avut avantaj 2 goluri, 19-17, deși în minutul 28 aveau 19-16. Putea fi mai rău, dar Radu Vârlan intrat în poartă pe final în locul lui Florin Andronic, intervine salvator la ultimul atac al ieșenilor.
Partea a doua s-a disputat după același scenariu, gălățenii au fost la conducerea jocului cu cel puțin un gol. Primii au marcat tot ieșenii, din aruncare de la 7 metri, după ce gălățenii au ratat o aruncare de la 7 metri. Ieșenii au dat semne de revenire la jumătatea părții secunde, s-au apropiat la un gol, minutul 45, 25-24, însă liniștea a fost adusă de golul marcat de Băhnăreanu (26-24), după care Florin Andronic menține avantajul cu o nouă paradă. Scorul final 33-30, a fost stabilit după parada celui de al treilea portar gălățean Marius Condurace.
Pentru CSU Galați au marcat: Alin Băhnăreanu 3, Marcel Mârșiu 4, Viorel Bursuc 9, Paul Lăpușneanu 6, Ștefan Secară 3, Marius Dospinescu 3, Vasile Șahîn 3, Ionuț Vișan 1.
Evoluția scorului: 0-1, minutul 2; 2-1, min 4; 3-3, min 6; 6-6, min 12; 9-7, min 14; 11-8, min 17; 14-10, min 21; 15-13, min 25; 17-14, min 27; 19-17, min 30; 22-18, min 35; 23-20, min 38; 25-22, min 41; 25-24, min 45; 27-24, min 47; 30-26, min 51; 32-27, min 55, 33-28, min 58; 33-30, min 60.
Cu o etapă înainte de finalul turului CSU Galați a acumulat 24 de puncte și se menține pe locul 4 în clasamentul seriei. În ultima etapă din tur, CSU Galați va juca pe terenul celeilalte echipe din Iași din serie, Politehnica Știința Miroslava Iași, duminică, 15 decembrie.