HOCHEI: Naționala U 20 a încheiat Campionatul Mondial cu o înfrângere

3

Naționala de tineret ( U 20) a României, pregătită de antrenorul seniorilor de la CSM Dunărea, Marius Trandafir a pierdut ultimul meci de la Campionatul Mondial Divizia a II-a, Grupa A, din Ungaria. Îmtr-un joc care a fost ca o finală pentru locul 4, România a pierdut 1-3 (0-0, 0-2, 1-1) cu naționala similară a Estoniei. Singurul gol al tineretului României a fost marcat de Matyas Biro, în repriza a treia, la scorul 3-0 pentru Estonia.
După înfrângerea cu Estonia, naționala pregătită de Marius Trandafir a terminat Campionatul Mondial pe locul 5, cu 3 puncte, 1 victorie, 3-1 chiar la debut cu Croația, 4 înfrângeri, 1-6 cu Ungaria, 2-5 cu Olanda, 1-5 cu Lituania și 1-3 cu Estonia. Din grupa în care a activat România, Ungaria a promovat în Divizia a I-a, Grupa B, iar Croația a retrogradat în Divizia a II-a, Grupa B.
În jocul cu Estonia a evoluat și gălățeanul Andrei Gheba, jucătorul celor de la EHC Freiburg, Germania, la fel ca în meciul cu Lituania, Gheba a încasat o eliminare de două minute.