HOCHEI: Un nou eșec pentru naționala U 20 la Campionatul Mondial

12

Echipa națională de tineret a României (sub 20 de ani), a înregistrat a treia înfrângere la Campionatul Mondial U 20, Divizia a II-a, Grupa A, de la Miskolc, Ungaria. Trupa pregătită de Marius Trandafir a cedat 1-5 (1-4, 0-1, 0-0), jocul cu naționala Lituaniei. Golul echipei României a fost marcat de Hildebrand Szablolcs, la scorul 3-0 pentru Lituania.

Înfrângerea cu Lituania este a treia pentru naționala României, iar în clasament, înaintea disputării meciurilor din etapa a IV-a din grupă, România este pe locul 4 (din 6 echipe), 1 victorie-3 înfrângeri, golaveraj 7-17. Sâmbătă, de la ora 21.00, în ultimul meci al Campionatului Mondial din Ungaria, România va juca cu ultima clasată Estonia.

În jocul cu Letonia și-a făcut simțită prezența și gălățeanul Andrei Gheba, jucător care activează în Germania la EHC Freiburg, acesta a încasat o eliminare de 2 minute în ultima repriză.