VOLEI: Un nou succes în deplasare pentru Arcada

3

Voleibaliștii de la Arcada au câștigat un nou meci  în deplasare. În etapa a XI-a, ultima din tur, echipa gălățeană s-a impus în cinci seturi, 3-2 la Piatra Neamț în fața celor de la Volei Club Municipal. Primul set a fost câștigat de gălățeni 25-21, pietrenii au egalat în setul următor adjudecat cu 25-21, apoi s-au desprins în setul trei câștigat 25-22. În setul patru, gălățenii au revenit și au câștigat parțialul cu 25-16, iar în setul cinci, decisiv, Arcada s-a impus cu 15-11.
Victoria de la Piatra Neamț, este a IV-a pentru gălățeni în prima ligă, a III-a în deplasare, iar în clasament nou promovata a urcat pe locul 7 cu 11 puncte, 4 victorii, 6 înfrângeri, setaveraj 12-22, devansând chiar adversarii de astăzi VCM Piatra Neamț. Deși a fost ultima etapă din tur, echipele din Divizia A1 nu intra în pauză vor disputa și o etapă din retur. În prima rundă din retur, gălățenii de la Arcada vor evolua pe terenul celor de la ”U” Cluj Napoca, sâmbătă, 21 decembrie.