BASCHET: Phoenix a învins pe final Rapidul

2

Nou promovata în LNBF, Phoenix Galați a început cu o victorie pe finalul meciului, 59-50 (10-14, 15-16, 17-13, 17-7), la București cu Rapid, cursa pentru play-off-ul Ligii Naționale.

Primul sfert a fost câștigat de Rapid cu 14-10, pe parcursul parțialului bucureșetencele au fost tot timpul la conducere, 4-0, 6-2, 11-6, aproape de finalul sfertului, Phoenix s-a apropiat la un punct 11-10, prin două aruncări libere marcate de Earnie Williams, însă rapidistele au marcat de trei puncte și au stabilit scorul primului sfert. Sferul secund a fost început tot cu Rapid la conducere, s-au distanțat până la 24-13, gălățencele s-au apropiat la 3 puncte, Romina Filip a marcat una din cele două libere, dar cu o secundă înainte de final Rapid a marcat de trei puncte și a stabilit scorul pauzei mari, 30-25.
Sfertul al treilea a fost câștigat de Phoenix 17-13, tot Rapid a început mai bine, se distanțează la 34-25, 39-26, dar Phoenix revine și se instalează la conducere 41-42, însă scorul final al parțialului a fost stabilit de Rapid prin intermediul a două aruncări libere, 43-42. Ultimul sfert a început pe contre, Rapid s-a distanțat la 46-42, Phoenix a revenit și a egalat la 46, Rapid s-a instalat din nou la conducere 49-46. Cu 8 minute înainte de finalul meciului, Andra Ionescu înscrie pentru 49-48 iar Denise Fairbanks a egalat la 49. Pâna la finalul meciului, Phoenix de distanțează la 49-59, iar scorul final 50-59, a fost stabilit din aruncare liberă de rapidiste.
Pentru Phoenix au marcat: Earnie Williams 19 puncte, Cherise Daniel 12, Florentina Ardeleanu 7, Denise Fairbanks 6, Andra Ionescu, Romina Filip, Beatrice Alaiba câte 5.
După victoria cu Rapid, Phoenix ajunge la 21 de puncte în LNBF, iar în clasamentul la zi, echipa gălățeană ocupă locul 6. Etapa viitoare, Phoenix va juca la Oradea cu CSM Universitatea, sâmbătă, 25 ianuarie.