FOTBAL: Loredana Nica a debutat la națională

2
Naționala de senioare a României a susținut miercuri, un meci de pregătire la Atena, în Grecia, cu echipa națională similară a Greciei. Jocul a fost câștigat de naționala României cu 4-0, după ce la pauză scorul a fost 2-0. În jocul cu Grecia, pentru naționala României a debutat și gălățeanca Loredana Nica, singura componentă a lotului care provine de la o echipă de liga secundă.
Fosta portăriță de la HC Oțelul,  a intrat pe teren în minutul 55, la scorul 4-0 pentru România. Pâna la debutul din jocul cu Grecia, Loredana Nica a mai bifat convocarea la echipa națională de senioare în jocurile cu Spania și Cehia.
Naționala feminină a României, este angrenată în preliminariile Campionatului Mondial Canada 2015. În preliminarii, România face parte din grupa a II-a, alături de Macedonia, Estonia, Cehia, Italia și Spania. După 4 jocuri, România este pe locul 4 în grupă cu 4 puncte din 4 jocuri, o victorie (9-1 în Macedonia), un meci egal (0-0 acasă cu Cehia) și două înfrângeri (0-1 în Spania și în Italia). Primul meci oficial în acest an naționala României în la juca pe teren propriu joi, 10 aprilie, cu Italia. Până la jocul cu Italia, naționala feminină mai are programate două jocuri de verificare în zille de 7 și 9 martie la Swansea, cu Țara Galilor.