HOCHEI: Victorie categorică pentru Dunărea

7

Hocheiștii de la CSM Dunărea au terminat în forță primul turneu din LNH 2014, disputat în weekend la Gheorgheni. În ultimul meci al turneului, duminică, dunărenii au învins cu 12-4 ( 1-1, 5-0, 6-3), Sportul Studențesc.
După un început de meci mai greu, cei de la Sportul au deschis scorul în minutul 6, beneficiind și de avantajul omului în plus, dunărenii au revenit iar la prima pauză au intrat la egalitate 1-1, prin golul marcat de Filip Randa din pasa lui Attila Kanya
În repriza a doua hocheiștii dunăreni s-au dezlănțuit și au marcat de cinci ori unul dintre goluri fiind marcat în inferioritate nemrică. Prima dată a punctat Cătălin Geru (Filip Randa, Adrian Irimia), apoi au marcat: Stanislav Eis (Adam Pometlo, Adam Chmelar), Paul Burada (Mircea Necula), Adrian Irimia (Cătălin Geru) gol marcat în inferioritate numerică, Alexandru Munteanu. De remarcat golurile marcate de veterenul Paul Burada, unul dintre cei mai valoroși hocheiști ai României din toate timpurile revenit pe gheață și reușia lui Alex Munteanu, proaspătul senior este la primul gol în acest sezon.
Ultima repriză a fost câștigată de Dunărea cu 6-3, în echipa gălățeană a evoluat pentru prima oară în acest sezon portarul Lucian Hangan, în locul veteranului Radu Viorel. În repriza a III-a, pentru Dunărea au marcat: Adam Pometlo (Adam Chmelar), Cătălin Geru (Attila Kanya), Adam Chmelar (Attila Tanko, Adam Pometlo), Valentin Vlase (Rudolf Simon), Attila Kanya (Cătălin Geru, Zoltan Attila Kertesz), Menzhart  Attila Gergely (Rudolf Simon)