HOCHEI: Victorie în finalul prelungirilor pentru Dunărea

9

După înfrângerea la limită 7-8 cu Steaua, hocheiștii de la CSM Dunărea, au trecut prin focurile prelungirilor pentru a învinge gazdele primului turneu adevărat din LNH 2014, Progym Gheorgheni, gălățenii au învins cu 4-3 (1-0, 1-0, 1-3, 1-0). Trupa pregătită de Marius Trandafir a început bine meciul iar la finalul reprizei a doua conducea cu 2-0, prin golurile marcate de Adam Chmelar (Adam Pometlo, Stanislav Eis) și Adrian Irimia (Cătălin Geru, Adam Rasner). În debutul reprizei a treia, cei de la Progym reduc din handicap, prin intermediul unui gol marcat în dublă superioritate numerică. Dunărea ripostează iar în minutul 4, se distanțează din nou la două goluri prin reușita lui Adam Chmelar din pasele lui Attila Tanko și Adam Pometlo. Progym-ul revine în repriza a treia, egalează și  trimite meciul în prelungiri. Prelungirle au debutat cum nu se poate mai rău pentru Dunărea cu o eliminare, Stanislav  Eis a fost eliminat în minutul 2.48, iar în minutul 4.32, pe banca eliminărilor a fost trimis și Adam Pometlo. Revenit de câteva secunde pe gheață, după eliminare Stanislav Eis, aduce victoria gălățenilor în minutul 4.59, în ultima secundă a prelungirilor și a jocului, când echipa era în inferioritate numerică.
După victoria cu Progym, Dunărea acumulează primele două puncte din LNH 2014. În primul meci al zilei, Steaua a învins Sportul cu 14-3. Duminică, de la ora 12.30, Dunărea va juca ultimul meci al turneului cu Sportul Studențesc.