BASCHET: Phoenix a pierdut în ultimul minut restanța cu Olimpia Brașov

6
Și al doilea meci al cuplajului de la mijlocul săptămânii, din ”Polivalentă”, a fost pierdut de gazde, nou promovata Phoenix a cedat pe finalul meciului 65-72 (22-16, 12-16, 15-15, 16-25) cu CSU Olimpia Brașov.
Primul sfert a fost câștigat de Phoenix, la patru puncte diferență, 22-16. Echilibrul a pesistat în primele șase minute, (11-10) după care, Romina Filip cu o aruncare de trei puncte a desprins decisiv Phoenix. Sfertul secund s-a încheiat în avantajul oaspetelor cu aceiași diferență de patru puncte, 12-16, astfel că la pauza mare s-a intrat cu avantaj minim pentru Phoenix 34-32.
 În sfertul trei, încheiat la egalitate 15-15, se joaca  ”cap la cap”. Brașovencele s-au distanțat la 34-38, Phoenix a revenit și a egalat la 38 prin Cherise Daniel. Pe parcursul sfertului s-au înregistrat mai multe momente de egalitate,  40-40, 43-43, 47-47. Pe final, Romina Filip marchează de două puncte și își duce echipa în avantaj 49-47, la finalul sfertului trei. Ultimul sfert a fost pierdut de Phoenix 16-25. Sfertul a fost de infarct, Phoenix s-a distanțat în minutul 31 la 51-47. La fel ca în precedentul parțial au fost mai multe momente de egalitate, 51-51, 63-63, de aici, oaspetele s-au distanțat la 63-70 cu 13 secunde înainte de final, avantaj decisiv în câștigarea meciului.
Primul cinci trimis în teren de grecul ”Sakis” a fost: Cherise Daniel, Earnie Williams, Denise (Starr) Fairbanks, Beatrice Alaiba, Andra Ionescu.
Ralizările celor de la Phoenix au fost: Cherise Daniel 15 puncte, 8 recuperări, 5 pase; Earnie Williams 14 puncte, 9 recuperări, 4 pase; Starr Fairbanks 11 puncte, 5 recuperări, 1 pasă; Romina Filip 10 puncte, 6 recuperări, 4 pase; Florentina Ardeleanu 6 puncte, 2 recuperări, 5 pase; Beatrice Alaiba 6 puncte, 4 recuperări, 5 pase; Andra Ionescu 3 puncte, 2 pase. A mai evoluat: Andrea Crețu 2 pase.
După înfrângerea de azi, Phoenix se menține pe locul opt, poziție care asigură prezența în play-off, cu 26 de puncte, 8 victorii, 10 înfrângeri. Pentru Phoenix urmează jocul de pe terenul penultimei clasate SCM CSS Craiova. Meciul se va disputa sâmbătă, 15 februarie, de la ora 16.00, la Craiova.