BASCHET: Victorie normală pentru Phoenix

7

Prima apariție în fața propriilor suporteri din 2014, a fetelor de la Phoenix, a fost mai mult un antrenament cu public, pentru duelurile ce vor urma cu adversarele pentru un loc în play-off. Jocul cu Nova Vita a fost la discreția gălățencelor care s-au impus cu 80-52, pe sferturi 26-11, 23-15, 20-15, 11-11. Oaspetele au putut să țină ritmul cu Phoenix în primele patru minute, când gălățencele au egalat la 9, după ce Nova Vita a condus cu 5-9. Nova Vita a mai pus ceva probleme în ultimul sfert încheiat la egalitate 11-11, asta pe fondul schimbărilor de la Phoenix.

Pentru Phoenix au marcat: Romina Filip 17, Earnie Williams 17, Chersie Daniel 16, Starr Fairbanks 13, Florentina Ardeleanu 7, Beatrice Alaiba 6, Andreeea Șoptică 4. La recuperări cea mai bună a fost Strr Fairbanks cu 12, iar pase decisive, cele mai multe au fost oferite de Cherise Daniel 10.

După victoria cu Nova Vita, Phoenix urcă pe locul opt în clasamentul la zi al LNBF, cu 25 de puncte din 17 jocuri. Pentru echipa gălățeană urmează o săptămână cu două jocuri, primul miercuri, 12 februarie, pe teren propriu, restanța cu Olimpia Brașov, apoi la finalul săptămânii vor juca la SCM Craiova, ultima clasată înaintea etapei curente.