HANDBAL: Înfrângeri pe linie pentru echipele gălățene în Divizia A

4
Cele două echipe gălățene  care activează în Divizia A, liga secundă, au pierdut meciurile disputate la finalul săptămânii. ”New Danubius” s-a deplasat în capitală pentru jocul cu Rapid București, un adevărat derby pentru locul șase. Derby-ul a fost câștigat de gazdele de la Rapid cu 39-35, la pauză 19-15. Etapa viitoare, sâmbătă, 1 martie, ”New Danubius” va juca pe teren propriu cu Spartac București.
Cei de la CSU Galați, au jucat pe teren propriu, cu una din cele două echipe din fruntea clasamentului CSM Călărași. S-au impus oaspeții cu 35-29, la pauză 20-16.  După înfrângerea cu CSM Călărași, ”studenții” gălățeni se mențin pe locul patru în Divizia A, cu 33 de puncte, din 15 jocuri. După etapa de la finele săptămânii, Divizia A masculină intră în pauză, până la jumătatea lunii martie, duminică 16 martie, când CSU Galați, va juca pe terenul celor de la CSM Ploiești. În această  perioadă, este probabil să fie reprogramată restanța din prima etapă a returului cu CSM Focșani.