HANDBAL: ”New Danubius” a învins în repriza a doua HCF Piatra Neamț

5
Handbalistele de la Danubius au obținut primul succes acasă în 2014. ”New Danubius”, a învins 31-25 HCF Piatra Neamț, în etapa a XV-a din Divizia A feminină. Victoria de astăzi a fost obținută în repriza a doua, la pauză pietrecele conduceau cu 13-12.
În prima repriză, angrenajul HC Danubius s-a mișcat mai greu, gălățencele au comis greșeli nelimitate, atât pe faza de atac cât și în apărare. HCF Piatra Neamț s-a distanțat rapid la 4-0 (minutul 4), Danubius s-a apropiat de oaspete la un gol, la jumătatea reprizei, în minutul 14, la 6-7, prin golul marcat de Andreea Baciu. În minutul 15, Danubius a avut pentru prima oară șansa egalării, dar Cosmina Cozma lansată pe contraatac nu a reușit să intercepteze mingea. Șansa desprinderii a mai fost ratată încă de două ori de gălățence, prima dată Irina Diaconu, în minutul 16, aruncă în portar, dar a și comis pași, apoi, în minutul 17, Cosmina Cozma trimite mingea în blocajul advers. În replică, pe contratac, HCF Piatra Neamț marchează pentru 6-8. Egalarea a venit în minutul 21, prin golul Cristinei Marcu. Până la finalul primei reprize se merge ”cap la cap”, Tatiana Budescu a egalat la 12, oaspetele înscriu pentru 13-12, la pazuă se putea intra la egalitate, dar Tatiana Budescu a ratat șansa egalării.
În partea secundă HC Danubius a fost altă echipă, ajutate și de intervențile portarului Cristina Bălănică, gălățencele și-au impus ritmul încă din debutul reprizei. Maricia Trandafir a egalat la 13, apoi Cosmina Cosma, jucătoare care a făcut o repriză secundă de excepție, a desprins echipa la 14-13. Ultimul moment de egalitate a fost consemnat în minutul 34, 14-14. De aici Danubius s-a îndreptat spre victorie, în mare măsură datorită golurilor marcate de Cosmina Cosma. Și în partea secundă, echipa gălățeană a arătat deficiențe pe faza de apărare. La jumătatea părții secunde, chiar dacă erau în dublă superioritate numerică, gălățencele au încasat două goluri.
HC Danubius: Cosmina Cosma 16 goluri, Cristina Marcu 7, Maricica Trandafir 3, Andreea Baciu 2, Irina Diaconu 2,  Tatiana Budescu 1. Pe finalul jocului antrenorul Vali Costea a rulat îtreg lotul de jucătoare.
Evoluția scorului: minutul 5: 1-4; min 10: 3-6; min 15: 6-7; min 20: 8-9; min 25: 10-12; min 30: 12-13; min 35: 16-14; min 40: 19-16; min 45: 21-18; min 50: 25-20: min 55: 29-23; min 60: 31-25.
După victoria de sâmbătă, HC Danubius se menține la jumătatea clasamentului cu 24 de puncte din 15 jocuri. Etapa viitoare, HC Danubius va juca în capitală cu Rapid CFR București, sâmbătă, 22 februarie.