HANDBAL: ”New Danubius” a piedut în ultimul minut cu viceliderul

9

”New Danubius”, noua echipă cu care fosta prim divizionară abordează meciurile din liga secundă, a fost aproape de a produce surpriza în Divizia A feminină. Trupa pregătită de Vali Costea a pierdut în ultimul minut, mai exact cu 40 de secunde înainte de final, 27-28, la pauză 14-13, meciul cu viceliderul seriei HM Buzău.
Prima repriză a fost echilibrată, cele două echipe au alternat la conducere, Danubius a luat inițiativa prima, a condus cu 3-2 în minutul 5, buzăul a revenit și s-a instalat la conducere spre finalul reprizei. Cu două minute înainte de pauză, HC Danubius egalează la 13 prin Irina Bașa, apoi se distanțează 14-13, prin golul Maricicăi Trandafir. La pauză se putea intra la egalitate, dar portarul Cristina Bălănică s-a opus cu o intervenție salvatoare.
În partea secundă Danubius continuă forma bună din finalul primei părți și se distanțează la cinci goluri, în minutul 37, 20-15. Viceliderul se repliază și reușește egalarea spre finalul jocului, în minutul 47, HM Buzău egalează la 21. Urmează un duel pe contre între cele două echipe, în care se menține echilibrul pe tabelă până în minutul 57. La Danubius în mare măsură prin golurile marcate de Cosmina Cosma, de altel, cea mai bună marcatoare de la Danubius de astăzi, 14 goluri, șase în prima repriză, opt în partea secundă. Finalul este incendiar, Cristina Bălănică are o nouă intervenție decisivă la 26-26, însă atacul următor este ratat de gălățence, Irina Bașa trimite în bară iar pe respingere Mihaela Vițel trimite în portar. HM Buzău marchează încă o dată în minutul 58, Irina Diaconu aduce din nou egalarea la 27, iar cu 40 de secunde înainte de final HM Buzău a încris golul victoriei.
Pentru HC Danubius au marcat: Cosmina Cosma 14 goluri, Irina Diaconu 5, Irina Bașa 3, Maricica Trandafir 2, Cristina Marcu, Mihaela Vițel, Elena Dache, câte unul.

Evoluția scorului: min 5, 3-2; min 10, 6-6; min 15, 8-9; min 20, 10-11; min 25, 11-13; min 30, 14-13; min 35, 17-14; min 40, 20-17; min 45, 21-19; min 50, 22-22; min 55, 25-25; min 60, 27-28.

Etapa viitoare, sâmbătă, 8 februarie, HC Danubius va juca pe terenul ultimei clasate CSU Târgoviște.