HOCHEI: S-au mobilizat, au câștigat

5
După cum ne declara antrenorul principal de la Dunărea, Marius Trandfafir, după înfrângerea de ieri cu liderul Steaua București: ”Astăzi am încredere că băieții mei se vor mobiliza, vor elimina greșelile personale din defensivă și vom câștiga meciul cu Progym”, astăzi, la Cârța, dunărenii s-au mobilizat, au eliminat greșelile din defensivă și au câștigat. Victoria a fost 3-0 (1-0, 0-0, 2-0) cu principala adversară pentru un loc în semifinalele LNH, Progym Gheorgheni.
Cele două reușite ale meciului au fost marcate de Filip Randa, în minutul 16, al primei reprize, din pasa lui Cătălin Geru/Adrian IrimiaPaul Burada, în minutul 9, al reprizei a treia din pasa lui Adam Rasner și Cătălin Geru în minutul 18, al reprizei a treia. Meciul de astăzi cu Progym este primul din acest sezon LNH, pe care Dunărea îl încheie fără să primească gol. Cu cele trei puncte cucerite astăzi Dunărea acumulează 16 puncte și se apropie de locul doi, ultimul care duce în semifinale, ocupat chiar de învinsa de astăzi Progym Gheorgheni.
Duminică, de la ora 12.00, Dunărea va juca ultimul meci al turneului de la Cârța cu cei de la Sportul Studențesc. Mai important pentru dunăreni este meciul de mâine de la ora 14.30, dintre Steaua și Progym.