HOCHEI: Un nou meci fără gol primit pentru portarii de la Dunărea

7
Lucian Hangan
În ultimul meci al turneului de la Galați, hocheiștii de la Dunărea, au bifat al doilea meci al sezonului fără gol primit. Cei doi portari de la Dunărea, ”au închis poarta” în ultimul meci, victoria de consolare cu Sportul Studențesc, 6-0. În prima repriză a meciului cu Sportul, porta a fost apărată veteranul Radu Viorel (44 de ani), apoi în reprizele doi și trei ”Vio” i-a încredințat misiunea de a pastra intactă tabela în dreptul dunărenilor, mai tânărului coleg Lucian Hangan (24 de ani).
Meciul fără gol primit este al doilea pentru Dunărea în acest sezon, după ce în precedentul turneu de la Cârța, Radu Viorel, a terminat jocul cu Progym fără să primească gol. În actuala ediție  a LNH, este doar al treilea meci în care o echipă nu primește gol, primul meci încheiat fără gol primit de una din echipe a fost în primul turneu de la Galați, în victoria 20-0 a celor de la Steaua cu Sportul Studențesc.
Chiar dacă are 44 de ani, Radu Viorel a evoluat în 14 din cele 15 meciuri disputate de Dunărea, ”Vio” a acumulat un total de 715 minute pe gheață, find al doilea cel mai ultilizat portar după stelistul Catrinoi. Lucian Hangan a evoluat în șase jocuri pentru Dunărea,  adunând un total de 191 de minute pe gheață.