VOLEI: CSU Galați s-a impus în minim de seturi în fața CSM Focșani

6

Chiar dacă în ultimul meci de acasă din sezonul regulat, voleibalistele de la CSU Galați, au întâlnit CSM Focșani, echipa de pe locul doi, cu pretenții de promovare, ”studentele” nu s-au speriat de aspirațiile vrâncencelor, s-au pus pe joc și le-au învins pe vrâncence în minimun de seturi. A fost o victorie clară a gălățencelor, cu ceva emoții doar în ultimul set.
Primul set a fost la discreția gălățencelor, au început în forță, au condus 6-0, pe serviciile Mirelei Bobaru, apoi au menținut distanța față de adversar, chiar dacă antrenorul oaspetelor încerca să întrerupă seria bună a ”studentelor” prin time-out-uri și schimbări. Evoluția scorului: 6-0, 8-1, 9-3, 11-4, 12-6, 13-7, 14-8, 19-9, 19-11, 21-12, 23-13, 23-17, 24-18, 25.18.
Partea a doua a  început tot cu gălățencele la conducerea jocului, pe serviciile aceleiași Mirela Bobaru, au luat avans decisiv încă de la primul timp tehnic de odihnă, 8-2, ecartul se menținut până spre final când oaspetele au dat ceva semne de revenire, dar, la 24-20, setul a fost închis de cordonatoarea Ioana Ștefu, cu o finalizare de excepție în terenul advers. Evoluția scorului: 2-0, 6-2, 9-3, 15-4, 17-5, 18-11, 21-13, 22-15, 23-18, 25-20.
Ultima parte a meciului a fost echilibrată și spectaculoasă, cele două echipe au altenat la conducere, prima dată au condus gazdele, 2-0, 6-4, CSM Focșani a revenit, a egalat la 12, apoi s-au instalat la conducere, 15-17, spre finalul setului CSU Galați reușeste să egaleze la 20, apoi se distanțează la 22-20, pe servicile Irinei Todașcă. Focșaniul revine și egaleaza la 22, CSU Galați reușește desprinderea la 24-22, iar meciul a fost închis de un serviciu afară al vrăncencelor.
CSU Galați: Ioana Ștefu-Irina Todașcă, Bianca Rusu, Mirela Bobaru, Ruxandra Dănăilă (Ștefania Mocanu), Ioana Stoica, Violeta Stan-libero. Antrenor: Ileana Berdilă.
După victoria de astăzi, CSU Galați ajunge la 15 puncte în clasament și cel puțin până la disputarea restanței celor de la Focșani cu CET Govora Râmnicu Vâlcea, urcă pe locul doi. În ultima etapă din sezonul regulat CSU Galați va juca pe terenul celor de la CET Rm. Vâlcea, sâmbătă, 15 februarie.