FOTBAL: Dunărea a pierdut în prelungiri la Clinceni

16

Chiar dacă meciul de la Clinceni s-a jucat doar pentru clasamentul sezonului regulat, Dunărea a fost aproape să producă surpriză și să câștige un punct pe terenul celor de la FC Clinceni. Cu o echipă din care au lipsit un număr mare de titulari, suspendații: Stelian Cucu, Ursu, Sorin Drăgan, dar și Miron, Sorin Cucu și Bâtfoi, gălățenii au pierdut 2-1, la pauză 1-1, la Clinceni, cu golul victoriei gazdelor marcat în prelungirile meciului, minutul 97, din penalty.

Scorul a fost deschis de dunăreni, în minutul 8, prin Auraș Gohoreanu. Scorul pauzei a fost stabilit de gazde în minutul 32, prin golul lui Kone. În prelungirile meciului, minutul 97, când Dunărea juca cu un om în minus, Cenk a fost eliminat, FC Clinceni a marcat golul victoriei din lovitură de pedeapsă.

FCM Dunărea: Costea-Radu, Panait, Manea, Blănaru, Cenk, Sfrijan, Asanache, Gohoreanu, Neagu, Matei. Au mai jucat: Valentin Ion, Moroșanu. Antrenor: Costel Enache.

În clasamentul general Dunărea este pe ultimul loc cu 11 puncte, din 19 jocuri, golaveraj 20-34. Tot ultimul loc este ocupat de Dunărea și în play-out, cu șase puncte, din nouă jocuri, golaveraj 6-11.

Etapa viitoare Dunărea primește replica liderului, pe teren propriu. Sâmbătă, 5 aprilie, Dunărea va juca cu CSMS Iași, liderul la zi din seria I, Liga a II-a.